Teriéři a jezevčíci

 

Teriéři jsou zařazeni dle systematiky FCI do 3. skupiny. Nejčastěji jsou využíváni v myslivosti, ale i jako domácí mazlíčci, hlídači a účastní se také kynologických sportovních aktivit.

 

Teriéři jsou psi, kteří byli původně vyšlechtěni k lovu a pro myslivost. Využíváni jsou podobně jako jezevčíci hlavně k norování, lovům na černou, myslivosti škodící zvěř a dosledy. Jsou to dobří plavci, pro které není problém například aportovat kačenu z vody.

Dnes existuje mnoho plemen teriérů a jen část se běžně v myslivosti využívá (Welsh teriér, Fox teriér, Bordur teriér, Erdel terriér..). Dříve se využívala k lovu různých druhů zvěře téměř všechna plemena. Dnes si některá plemena neumíme představit jinak, než na vodítku babičky ve městě, ale věřte, že jsou lidé, co tyto psi stále myslivecky využívají (např. Irský teriér).

 

Tito psi mají vrozenou ostrost, houževnatost, dravost, ale jsou i chytří. Teriér se dobře učí povelům a jeho práce je o to efektivnější, skloubí-li se chytrost se sílou, vytrvalostí, obětavostí a přirozenou inteligencí, která je těmto psům vlastní.

 

Plemena teriérů:

 

Americký Pit Bull teriér, Americký stafordširský teriér, Anglický bulteriér, Australský silky teriér, Australský teriér, Anglický toy – teriér, Bedlington teriér, Bordur teriér, Brazilský teriér, Bulteriér, Český teriér, Dandie dinmont teriér, Erdelteriér, Foxteriér drsnosrstý, Foxteriér hladkosrstý, Irish Glen of Imaal teriér, Irský jemnosrstý pšeničný teriér, Irský teriér, Irský soft coated wheaten teriér, Jack Russell teriér, Japonský teriér, Yorkšírský teriér, Kern teriér, Kerry blue teriér, Lakeland teriér, Manchester teriér, Německý lovecký teriér, Norfolk teriér, Norwich teriér, Parson Russell teriér, Sealyham teriér, Skotský teriér, Skye teriér, Stafordšírský bullteriér, Welsh teriér, West highland white teriér.

 

 

                                                                                                                                                                                 Border teriér

 

                                                                                                                                                                    Amálka zapózovala :)

 

Jezevčíci:

 

Jezevčíci jsou zařazeni dle systematiky FCI do 4. skupiny, která je rozdělena na dalších devět plemen podle rázu (velikosti) a typu srsti.

První zmínky o existenci tohoto plemene pocházejí ze starověkého Egypta. Je to tedy velice staré plemeno, které je až do dnešních dnů využíváno podobně jako tehdy.

 

Jsou to velice svéhlaví psi, kteří se dají využít k práci jak na povrchu, tak v podzemí. Jezevčík, jakožto vnímavý pes se učí poměrně rychle a každý pes by měl zvládat základní povely. Může to někdy vypadat, že jezevčíci nedbají plynů vůdce, ale je to dáno tím, že byl vyšlechtěn k práci, při které se musí rozhodovat rychle a sám.

V dnešní době je velmi rozšířený chov jezevčíka, jako domácího mazlíčka a hlídače. Naštěstí dominantně je stále využívají myslivci.

V myslivecké kynologii se hlavně používá při naháňkách a nadháňkách a je skvělý pomocník při lovu nejen černé zvěře. Výhodou tohoto plemene je, jeho ostrost na zvěř, pomalejší postup v leči a často jsou tito psi i hlasití hlásiči. Výborná je také práce jezevčíků ve skupině.

Norování, na které se jezevčík také používá, patří pro psa mezi nejnáročnější lovecké úkony. Pes pro výkon této práce musí být velmi dravý, zkušený, chytrý, ale je třeba i jistá dávka opatrnosti.

 

Kdybychom se chtěli zaměřit na povahu jezevčíků, tak lze obecně říci, že nejmírnější jsou dlouhosrstí jezevčíci, drsnosrstý je o poznání ostřejší (bývá také v myslivosti nejčastěji využíván). Povaha psa je samozřejmě jako jinde individuální.

 

Úplně původní typ jezevčíka byl krátkosrstý, černé barvy s hnědým pálením. Červeného zbarvení bylo dosaženo tím, že se začali křížit s německou brakou. Jezevčíci byli v minulosti kříženi s pinči, čímž se vyšlechtili trpasličí a králičí typy. A opravdu se dříve používali díky své velikosti k vyhánění králíků z nor. (No, nabízí se i trpaslíci :) )

 

 

Plemena jezevčíků:

 

- Jezevčík drsnosrstý standardní

- Jezevčík hladkosrstý standardní

- Jezevčík dlouhosrstý standardní

- Jezevčík drsnosrstý trpasličí

- Jezevčík hladkosrstý trpasličí

- Jezevčík dlouhosrstý trpasličí

- Jezevčík drsnosrstý králičí

- Jezevčík hladkosrstý králičí

- Jezevčík dlouhosrstý králičí

 

                                                                                                                                                                       Hladkosrstí jezevčíci

 

                                                                                                                                                 Jezevčík  dlouhosrstý standardní